Święta Katarzyna - 12 km
Miejscowość znajduje się u podnóża Łysicy (612 m n.p.m), najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich. Podania głoszą, że niegdys istniała tu światynia pogańska. Według tradycji w okresie średniowiecza osiedlali się tu pustelnicy, a w 1399 roku miał tu osiąś rycerz Wacławek, który ufundował kościół św. Katarzyny.
W 1910 roku powstało tu schronisko turystyczne PTTK, pierwsze w Górach Świętokrzyskich, a w 1957 roku wybudowano nowy Dom Wycieczkowy PTTK.
Zabytki Świętej Katarzyny:
zespół klasztorny bernardynek, założony w XV wieku, początkowo jako klasztor bernardynów;
drewniana kapliczka św. Franciszka przy drodze na Łysicę. Obok kapliczki znajduje się źródło uznawane za cudowne.
Park rozrywki i miniatur w Krajnie - 13 km
Całoroczny rodzinny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy. To również stacja narciarska z najdłuższymi w centralnej Polsce trasami zjazdowymi.
Jedyne miejsce, w którym mozna zjechać na nartach pod piramidami oraz przy pięknie oświetlonej wieży Eiffla.
Stok narciarski "Sabat" (425 m n.p.m) znajduje sie nieopodal św. Katarzyny u podnóża Łysicy, najwyższego wzniesienia w Górach Świetokrzyskich, znanego też ze zlotów czarownic, które ponoć tu się odbywały.
W Alei Miniatur "Wonderful World" zwiedzić można cały świat w parę godzin, zapoznac się z kultura i architekturą z najróżniejszych zakątków globu.
Jest tu też park linowy zbudowany w całości na palach z trasami tyrolskimi. Można przejechać na linie nad słynną operą z Sydney oraz wodospadem Niagara.
Święty Krzyż - 14 km
Jest to czynny obiekt sakralny, najstarsze polskie sanktuarium, przy którym istniał zakon Ojców Benedyktynów, a obecnie zamieszkują go Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
Klasztor i romański kościół ufundowane zostały przez Bolesława Krzywoustego pomiędzy 1102 a 1138 rokiem. W okresie panowania Jagiellonów opactwo było najwazniejszym sanktuarium religijnym w Królestwie Polskim.
Od 1936 roku mieści się tutaj klasztor i nowicjat Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. 16 czerwca 2013 sanktuarium podniesiono do godności bazyliki mniejszej.
Klasztor otwarty jest codziennie w godzinach 9.00-17.00.
Osada średniowieczna w Hucie Szklanej
Tutaj każdy może poznać średniowieczna rzeczywistość z całym jej kolorytem - z pogańskimi bóstwami, których na szczycie Łysej Góry czcili przed wiekami pradawni mieszkańcy tych ziem.
Miejsce o charakterze turystyczno-edukacyjno-rekreacyjnym, które pozwala przenieśc się turystom w czasy pierwszych osadników Gór Świętokrzyskich. W obiekcie jego "mieszkańcy" - stała grupa aktorska - wciela sie w postaci ze średniowiecza tak, by odwiedzający mogli "namacalnie" poznac specyfikę życia w ówczesnej epoce.
Zwiedzający moga również sami "wcieliś się" w przedstawicieli starych zawodów, spróbować tradycyjnych czynności - własnoręcznie ulepić garnek z gliny czy utkać troczek.
Kielce - 20 km
Regionalny ośrodek gospodarczy, naukowy, turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Do 1789 roku Kielce były miastem prywatnym, własnością biskupów krakowskich. Od 1 stycznia 1999 roku stolica województwa świetokrzyskiego.
Niektóre zabytki Kielc:
- Pałac Biskupów Krakowskich
- Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP
- Kosciół św. Wojciecha
- Kościół Świętej Trójcy
- Pałacyk Zielińskiego
- Dworek Laszczyków
- Rynek z zabudową pochodzącą głównie z XVIII i XIX wieku.
- Synagoga i Cmentarz żydowski
- Ulica Henryka Sienkiewicza - główna ulica miasta, wyłączona z ruchu kołowego. Znajduje się tu szereg zabytkowych budowli
- Park miejski im. Stanisława Staszica
W granicach administracyjnych Kielc znajduje się część Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, Kielecki Obszar Chronionego Krajobrazu a także 5 rezerwatów przyrody.
Jaskinia Raj - 32 km
Wapienna jaskinia krasowa położona w pobliżu Chęcin, na terenie rezerwatu przyrody "Jaskinia Raj", 11 km na południowy zachód od Kielc.
Jaskinia jest niewielka, łączna długość jej korytarzy wynosi 240 metrów. Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura 9 stopni, a wilgotność 95%.
Od 1972 roku jaskinia jest dostepna do zwiedzania pod opieką przewodnika.
Zamek w Chęcinach - 40 km
Zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku.
Wiosną 2013 roku rozpoczęto rewitalizację zamku.
Pod koniec lat 60 w okolicach zamku realizowano wielkie sceny batalistyczne do filmu "Pan Wołodyjowski". Obecnie zamek w Chęcinach jest jednym z najczęsciej odwiedzanych zabytków tego typu w Polsce. Potężne baszty dominują nad okolicą i widoczne są już z trasy biegnącej do Krakowa. Do dziś zachował się pełen obwód zewnetrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. W weży wschodniej mieści się punkt widokowy, skąd przy ładnej pogodzie widac wierzchołki Tatr.
Kurozwęki - 40 km
Wieś położona w powiecie staszowskim, do 1870 roku miasto.
Na terenie miejscowości znajdują się: zespół pałacowy wybudowany w 2 połowie XIV wieku jako zamek, kościół św. Rocha z XVIII wieku oraz zespół klasztorny kanoników regularnych, a także cmentarz parafialny. Wszystkie te obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków.
Sandomierz - 70 km
Miasto położone na siedmiu wzgórzach nad Wisłą (stąd nazywane czasami "małym Rzymem"), na granicy Wyzyny Sandomierskiej. Przez miasto biegną szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica oraz Architektury Drewnianej. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
Sandomierz posiada znaczna liczbę zabytków, a Stare Miasto tworzy zabytkowy zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy.
Na Starym Mieście w Sandomierzu kręcony jest serial kryminalny "Ojciec Mateusz".
Góry Świętokrzyskie
Masyw górski położony w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższy szczyt to Łycica (612 m n.p.m.). Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.
Na ich terenie utworzono Świętokrzyski Park Narodowy.
4 stoki narciarskie w obrębie 20 km:
Krajno, Kielce, Niestachów